IV Liceum Ogólnokształcące

im. Bolesława Chrobrego

w Bytomiu

pl. gen. W. Sikorskiego 1

41-902 Bytom

tel. 032 281-41-93

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EPUAPKontakt
A+ R A-

Edukacja humanistyczna

  • Kategoria: Dlaczego my
  • Opublikowano: czwartek, 30 kwiecień 2020 08:14
  • Super User
  • Odsłony: 1229

Osoby szczególnie zainteresowane szeroko pojętą edukacją polonistyczną mogą dodatkowo rozwijać swoją wiedzę i poszerzać horyzonty dzięki udziałowi w konkursach oraz programach edukacyjnych. Nasi uczniowie uczestniczą corocznie w wielu inicjatywach z tego zakresu. Jest nią m.in. Wszechstronny Konkurs Konesera Polszczyzny, organizowany pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego. Corocznie konkurs ten odbywa się w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Umożliwia on zdolnym uczniom zaprezentowanie swej wiedzy poza macierzystą szkołą. Innym konkursem, w którym również brali udział uczniowie IV LO, jest Uniwersjada Polonistyczna organizowana przez Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Konkurs ten ma formę turnieju wiedzy literackiej z elementami wiedzy o języku. Uczestnicy odpowiadają na pytania testowe, pracują z tekstem literackim, naukowym oraz ikonicznym, a także biorą udział w quizie. Od wielu lat nasi uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim  „Obraz a słowo. Literacki opis dzieła malarskiego”.  Uczestnicy opisują w dowolnej formie literackiej dzieło sztuki znajdujące się w zbiorach Muzeum Górnośląskiego. Uczniowie Sikoraka rozwijają również kreatywność, talent literacki i pracę zespołową, biorąc udział w konkursie Misja – książka. Jest to ogólnopolski turniej literacki, w którym kilkuosobowe zespoły uczniów współzawodniczą ze sobą w tworzeniu własnej książki - piszą opowiadania i projektują książkę od pierwszej do ostatniej strony w inteligentnym systemie wydawniczym Ridero. Efektem pracy naszych uczniów jest m.in. książka „Naleśniki z formaliną. Abstrakcyjne i całkiem realne spojrzenie na cień księżyca”. Bardzo ciekawą propozycję dla uczniów stanowią warsztaty filmoznawcze „Pojedynki Filmowe”, organizowane przez Gabinet Filmowy w Łodzi. Składają się na nie wykłady i analizy filmoznawcze, warsztaty integracyjne, scenariopisarskie i realizatorskie, debaty, spotkania z twórcami oraz gry miejskie. Innym ogólnopolskim projektem, w którym biorą udział uczniowie naszej szkoły był organizowany przez Muzeum Narodowe w Krakowie projekt „Zmierz się z kulturą”. Udział w programie obejmował bezpłatne wstępy na wszystkie wystawy stałe i czasowe prezentowane w Muzeum, a także konsultacje, wsparcie merytoryczne i dydaktyczne pracowników Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Ciekawym i atrakcyjnym sposobem rozwijania zainteresowań teatralnych i filmowych jest uczestnictwo w każdym semestrze w spektaklach teatralnych i seansach filmowych. W tym celu podjęliśmy współpracę z katowickim Teatrem Korez, Operą Śląską w Bytomiu oraz siecią Cinema City.

 

Osoby zainteresowane wiedzą z zakresu historii mogą ją pogłębiać nie tylko w ramach lekcji, ale również dzięki współpracy naszej szkoły z różnymi instytucjami. Corocznie uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie wiedzy o historii Bytomia. Ten międzypowiatowy konkurs promuje wiedzę o przeszłości naszego miasta w różnych okresach dziejów. Dzięki współpracy z Towarzystwem Kresów Południowo - Wschodnich uczniowie naszej szkoły biorą corocznie udział w kweście na odnowę cmentarzy oraz pomoc Polakom z ubogich rodzin na Kresach, a także w akcji „Podaruj znicz na Kresy”. Współpraca z Bytomską Gminą Żydowską dotyczy głównie poszerzania wiedzy o bytomskich Żydach, m.in. dzięki zwiedzaniu cmentarza żydowskiego. Swoją wiedzę historyczną uczniowie mogą sprawdzić m.in. na konkursach organizowanych przez Polskie Towarzystwo Historyczne, Wyższą Szkołę Prawa i Administracji oraz Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Warto również zwrócić uwagę na to, że zarówno lekcje historii jak i WOS prowadzone są w naszej szkole we współpracy z Sejmikiem Województwa Śląskiego, Sądem Rejonowym w Bytomiu czy Muzeum Górnośląskim, co skutkuje udziałem w wycieczkach przedmiotowych, prelekcjach, udziałem w wystawach. Osobom pragnącym systematycznie i skutecznie poszerzać wiedzę z geografii warto zwrócić uwagę, że zajęcia z tego przedmiotu prowadzone są przez nauczyciela, który jest m.in. współpracownikiem Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej i wydawnictw Nowa Era oraz WSiP; jest autorem zadań maturalnych i opracowuje własne materiały dydaktyczne. Uczniowie naszej szkoły co roku osiągają z geografii zdecydowanie wyższe wyniki maturalne niż średnia krajowa, liczona dla wszystkich typów szkół oraz liceów ogólnokształcących. Uczniowie pogłębiają również swoją wiedzę, biorąc udział w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym Geo-Planeta.

Szkolna Grupa Praw Człowieka

 

Inną inicjatywą podejmowaną przez uczniów naszej szkoły jest Szkolna Grupa Praw Człowieka. Jej członkowie biorą udział m.in. w maratonie pisania listów. Podczas tego wydarzenia mobilizuje się ludzi na całym świecie do solidarnego przeciwstawiania się naruszeniom praw człowieka. Wszyscy uczestnicy tego programu mają więc możliwość walki z niesprawiedliwością i budowania bardziej sprawiedliwego świata. Członkowie Szkolnej Grupy Praw Człowieka biorą również udział w projekcie „Start the Change”, którego celem jest wyposażenie młodych ludzi w wiedzę i umiejętności umożliwiające zrozumienie globalnych współzależności, migracji oraz własnej roli i odpowiedzialności za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju i praw człowieka.

 

Współpraca