Przedmioty ścisłe
- Kategoria: Dlaczego my
- Opublikowano: czwartek, 30 kwiecień 2020 08:15
- Super User
- Odsłony: 1727
Uczniowie IV LO szczególnie uzdolnieni matematycznie mają możliwość rozwijania zainteresowań na zajęciach pozalekcyjnych, prowadzonych stale przez naszych nauczycieli. Podczas dodatkowych, często indywidualnych zajęć, można nie tylko lepiej przygotować się do matury na poziomie podstawowym i rozszerzonym, lecz także analizować zadania z konkursów i olimpiad matematycznych. W szkole prowadzone są zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów mających trudności z opanowaniem wiedzy z tego przedmiotu. Najlepsi matematycy z IV LO stale startują z sukcesami w licznych konkursach. Jest nim np. "Kangur Matematyczny" - międzynarodowy konkurs, mający charakter jednorazowego testu, składającego się z 30 pytań o różnym stopniu trudności. Na poziomie miasta zdolni matematycy biorą udział w corocznym konkursie "Wszystko jest liczbą", który wymaga nie tylko sprawności rachunkowych, ale również wiedzy z takich przedmiotów jak chemia, fizyka czy biologia. Inne konkursy, w których biorą udział nasi uczniowie, to "Rozkosze łamania głowy" i "Nudna matematyka", organizowane przez Pałac Młodzieży w Katowicach. Dzięki udziałowi w tych rywalizacjach uczniowie nie tylko rozwijają swoje zainteresowania matematyczne, ale również umiejętności logicznego myślenia, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, ćwiczą sprawność w przeprowadzaniu analizy zadań oraz szukania nietypowych, pomysłowych i krótkich rozwiązań zadań. Dobrze współpracujące klasy biorą udział w międzynarodowym konkursie "Matematyka bez granic", organizowanym przez Radę Europy, który pozwala rozwijać zarówno umiejętności matematyczne, współpracę w większym zespole, jak i zdolności językowe.
Liczne atrakcyjne formy nauczania czekają w naszej szkole tych, którzy pragną pogłębiać swoją wiedzę z fizyki i astronomii. Jest to możliwe dzięki systematycznej współpracy z Instytutami Fizyki Politechniki Śląskiej oraz Uniwersytetu Śląskiego. Nasi uczniowie bardzo często biorą udział w różnego typu warsztatach i wykładach, organizowanych na wyżej wymienionych uczelniach oraz festiwalach wiedzy i dniach otwartych, podczas których jest możliwość uczestnictwa w nietypowych a zarazem ciekawych eksperymentach z zakresu fizyki. Corocznie zainteresowani uczniowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Fizycznym "Eureka", organizowany przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej "Pokolenie".
Równie ciekawe i przynoszące uczniom satysfakcję są zajęcia z chemii. Część z nich prowadzona jest w formie zajęć doświadczalnych, co wiąże się z samodzielnym wykonywaniem doświadczeń chemicznych przez uczniów. Zainteresowani przedmiotem uczniowie biorą udział w kółku chemicznym oraz przygotowują się, w ramach dodatkowych zajęć, do udziału w konkursach regionalnych, organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach i ogólnopolskich, które przeprowadzane są przez Politechnikę Śląską i Uniwersytet Śląski. Zajęcia z chemii na poziomie rozszerzonym prowadzone są w małych grupach i w sposób szczególny uwzględniają przygotowanie do rozwiązywania zadań typu maturalnego.
Zajęcia z biologii prowadzą doświadczeni nauczyciele, którzy podejmują liczne inicjatywy na terenie szkoły. Współorganizują konferencje i udzielają się w programach promujących dawstwo narządów przy współpracy z Fundacją Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu, organizują warsztaty i konferencje dla nauczycieli w RODN WOM w Katowicach. W ich pedagogiczno - naukowym dorobku znajdują się liczne publikacje, m.in. na łamach Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego "Refleksje", Kwartalnika RODN WOM w Katowicach czy Zielonej Ligi. Nauczyciele biologii systematycznie współpracują z licznymi instytucjami, takimi jak Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Bytomiu, Wojewódzka i Miejska Stacja Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Miejski Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża.