IV Liceum Ogólnokształcące

im. Bolesława Chrobrego

w Bytomiu

pl. gen. W. Sikorskiego 1

41-902 Bytom

tel. 032 281-41-93

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EPUAPKontakt
A+ R A-

Nowy adres email

Języki obce

  • Kategoria: Dlaczego my
  • Opublikowano: czwartek, 30 kwiecień 2020 08:12
  • Super User
  • Odsłony: 1724

 

Uczniowie zainteresowani pogłębianiem wiedzy z zakresu nauki języków obcych spotkają się z szeroką ofertą edukacyjną, dotyczącą języka  angielskiego, niemieckiego, francuskiego i hiszpańskiego. Szkoła uczestniczy w projektach europejskich. Dużą popularnością cieszy się np. Euroweek, czyli Szkoła Liderów. Program ten umożliwia uczniom doskonalenie umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego oraz zdolności przywódczych. Kolejną propozycję stanowi projekt pod nazwą Eurocamp. To oferta edukacyjna, która przede wszystkim ma za zadanie wzmocnienie kompetencji społeczno-kulturowych uczniów, rozwinięcie ich umiejętności językowych w zakresie posługiwania się językiem angielskim, a także poszerzenie wiedzy, zwłaszcza na temat krajów Europy oraz możliwości kształcenia w Unii Europejskiej. Inną ciekawą propozycję, dzięki której uczniowie pogłębiają swoją wiedzę z zakresu języków obcych, stanowią wymiany międzynarodowe, np. ze Szkołą św. Józefa w hiszpańskiej Salamance czy ze szkołą IGS Osthofen w Niemczech. W szkole gościli wolontariusze AIESEC z różnych krajów świata, którzy swoją wiedzą dzielili się nie tylko na lekcjach, ale także podczas specjalnie organizowanych spotkań i wieczorów tematycznych. Wielu uczniów bierze udział zarówno w konkursach i olimpiadach językowych, jak i „okołojęzykowych”, takich jak np. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Hiszpańskojęzycznej, ogólnopolski konkurs na pracę pisemną „Giner de los Rios”, Wojewódzki Konkurs „Poliglota”, międzynarodowy konkurs tłumaczeniowy „Juvenes Translatores”, Dyktando hiszpańskie organizowane przez Politechnikę Śląską, liczne konkursy plastyczne o randze ogólnopolskiej. Ponadto klasy z językiem francuskim uczestniczą w dwóch projektach. Pierwszy z nich – filmowy – obejmuje przygotowania do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych w Zielonej Górze. Celem Frank filmu jest rozbudzanie wśród młodych Europejczyków pasji do sztuki filmowej oraz pogłębianie wiedzy i umiejętności z zakresu języka francuskiego. Drugi projekt – teatralny – obejmuje przygotowanie do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Francuskojęzycznych. Jego celem jest zachęcenie młodych ludzi do praktykowania języka francuskiego poprzez żywą i jednoczącą sztukę teatru. Nauczyciele języków obcych podjęli również współpracę z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetem SWPS w Katowicach,  dzięki czemu uczniowie IV LO mogą uczestniczyć w wykładach i warsztatach. Ciekawą i skuteczną inicjatywą, której celem jest doskonalenie umiejętności językowych, są organizowane wycieczki zagraniczne, np. do Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch i na Maltę.

Współpraca