IV Liceum Ogólnokształcące

im. Bolesława Chrobrego

w Bytomiu

pl. gen. W. Sikorskiego 1

41-902 Bytom

tel. 032 281-41-93

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Kontakt
A+ R A-

Malta - galeria

Wymiana polsko-niemiecka: rewizyta

  • Kategoria: Wycieczki
  • Opublikowano: wtorek, 28 maj 2019 21:18
  • Małgorzata
  • Odsłony: 574

Przez 8 dni, od 17 do 24 maja br., gościła w naszej szkole grupa dziesięciorga uczniów z Osthofen w Niemczech wraz z nauczycielkami, u których my byliśmy w grudniu 2018 r. Naszą wymianę dofinansowuje Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Program spotkania był różnorodny, codziennie byliśmy razem w innym miejscu naszego regionu, a nawet poza Śląskiem. A było tak:

- w piątek, po przylocie gości do Pyrzowic w godzinach wczesnopopołudniowych, każdy odbierał swojego partnera do domu. Gospodarzami w tej wymianie byli uczniowie z klas I A, I B, II A, II B i II E oraz prof. Świątek i Wilk.

- w sobotę pojechaliśmy na cały dzień do Krakowa, gdzie udaliśmy się bezpośrednio do muzeum Fabryka Schindlera; po mieście przemieszczaliśmy się melexami, dzięki którym zwiedziliśmy krakowski Kazimierz, Stare Miasto, spacerkiem obeszliśmy Wawel... Pogoda była wspaniała, znalazł się też czas na zakup pamiątek.

- niedziela była dniem do zagospodarowania przez rodziny goszczące - pomysły na spędzenie go były różne: wycieczka do Legendii, Jump City, nad jezioro, do Pszczyny, do ruin zamków na Jurze... Nauczycielki obejrzały musical w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

- w poniedziałek wreszcie zawitaliśmy do szkoły, gdzie po krótkim powitaniu przez Panią Dyrektor goście mieli okazję przyswoić sobie podstawowe zwroty i wyrażenia podczas lekcji języka polskiego, a następnie wziąć udział w zajęciach z angielskiego i niemieckiego. Później nasi uczniowie - gospodarze wymiany - oprowadzili swoich partnerów po szkole, a po południu odbyła się gra miejska na terenie Bytomia.

- wtorek rozpoczęliśmy od zwiedzania skansenu w Chorzowie, po czym ELKĄ udaliśmy się w kierunku Katowic, by tam odwiedzić Muzeum Śląskie. Niestety, pogoda nie pozwoliła nam wjechać na wieżę widokową - szyb pokopalniany "Warszawa", ale był to jedyny niezrealizowany punkt programu tej wymiany.

- w środę, na prośbę gości z Niemiec, udaliśmy się do byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, a później do Bielska-Białej i na Szyndzielnię. W tym dniu grupie uczniów z wymiany towarzyszyła klasa I B oraz prof. Mamcarczyk i prof. Malcher-Strojny.

- deszcz padający w czwartek nas nie zniechęcił do zwiedzania zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, w pozostałe dni w zasadzie nie mogliśmy narzekać na pogodę.

- piątek był dniem odjazdu naszych partnerów, ale najpierw odbyła się w szkole prowadzona po angielsku przez prof. Piwko lekcja historii Polski, a po niej ewaluacja końcowa wymiany i wręczenie certyfikatów uczestnictwa przez Panią Dyrektor.

Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji naszej wymiany w przyszłym roku szkolnym!

Zobacz galerię!

 

Współpraca