Opis projektu Licealna Akademia Umiejętności w Bytomiu
- Kategoria: Informatyka
- Opublikowano: środa, 27 sierpień 2025 18:27
- dominik
- Odsłony: 251
Informujemy, że, nasza szkoła realizuje wartościowy i interesujący projekt Licealna Akademia Umiejętności w Bytomiu. Poniżej przedstawiamy wszystko, co warto i trzeba wiedzieć na jego temat.
Licealna Akademia Umiejętności w Bytomiu, to projekt dofinansowany w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego przeznaczonych na lata 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny).
Celem projektu jest podniesienie jakości edukacji w kształceniu ogólnym poprzez organizację zajęć dodatkowych dla uczniów, doradztwo edukacyjno zawodowe, wsparcie kadry pedagogicznej szkoły oraz doposażenie placówki.
Projekt realizowany będzie w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu (woj. śląskie) w okresie 01.06.2025 r. do 29.02.2028 r.
W ramach projektu realizowane będą zajęcia dodatkowe dla uczniów liceum, doradztwo edukacyjno-zawodowe dla uczniów, nastąpi podniesienie kwalifikacji zawodowych nauczycieli oraz wzrośnie stan doposażenia placówki.
W projekcie weźmie udział łącznie 276 uczniów w grupach minimum 8 osobowych, w tym:
- 276 uczniów - w ramach Typu 1 projektu: Podniesienie jakości edukacji w kształceniu ogólnym.
Zaplanowano realizacje następujących zajęć:
- Zajęcia dydaktyczno -wyrównawcze z matematyki w 5 grupach po 75 godz.(łącznie 375 godz.) – 30 godzin r roku szkolnym na grupę
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia z matematyki w 2 grupach po 75 godz. (łącznie 150 godz.)
- Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka angielskiego w 3 grupach po 75 godz. (łącznie 225 godz.)
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia z języka angielskiego w 1 grupie - 75 godz.
- Zajęcia wyrównawcze z biologii w 2 grupach po 75 godz. (łącznie 150 godz.)
- Zajęcia wyrównawcze z chemii w 3 grupach po 75 godz. (łącznie 225 godz.)
W ramach projektu odbędzie się wyjazd do Pałacu Młodzieży w Katowicach na warsztaty chemiczne - zajęcia pokazowe z chemii,
- Realizacja projektu „ AQUA, WATER, WODA” (zajęcia projektowe , rozwijające kompetencje zielone. Realizacja zajęć w małych grupach 15 osobowych pozwoli na prowadzenie doświadczeń, rozwijanie kompetencji ekologicznych oraz integrowanie wiedzy z różnych działów nauk przyrodniczych. Projekt będzie podzielony na dwie edycje:
- w roku szkolnym 2025/2026 - 1 grupa 15 osobowa – 35 godzin
- w roku szkolnym 2026/2027 - 1 grupa 15 osobowa – 35 godzin
Łącznie przewidziano 70 godzin na realizację całego projektu.
W ramach projektu odbędzie się wyjazd do Kanału Gliwickiego z rejsem po kanale w celu pobrania próbek wody, określenia jej parametrów oraz wyjazd nad Liswartę ze spływem kajakowym - wyjazd do doliny Liswarty w celu pobrania próbek wody, określenia jej parametrów, a także w celu zapoznania z turystycznymi walorami terenu rzecznego.
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia - zajęcia z programowania dla 1 grupy - 75 godz.
- Zajęcia rozwijające uzdolnienia - zajęcia z grafiki komputerowej w tym fotografii cyfrowej , grafiki 3D i druku 3D dla 1 grupy - 75 godz.
- Realizacja projektu Dbam o zdrowie (zajęcia projektowe, rozwijające kompetencje prozdrowotne. Realizacja projektu w zakresie czterech obszarów tematycznych: co to jest zdrowie, zdrowe odżywianie, sytuacje zagrażające zdrowiu, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży). Projekt będzie podzielony na dwie edycje:
- w roku szkolnym 2025/2026 - 1 grupa 15 osobowa – 36 godz.
- w roku szkolnym 2026/2027 - 1 grupa 15 osobowa – 36 godz.
Łącznie przewidziano 70 godzin na realizację całego projektu.
W ramach projektu odbędą się warsztaty zdrowego odżywiania.
- Warsztaty wzmacniające dla uczniów i uczennic narażonych na dyskryminację
dyskryminowanych dla 15 osób (3 grupy po 5 osób) - 18 godz.
12) Lekcje - warsztaty dla uczniów klas I, II i II na temat mechanizmów powstawania zachowań dyskryminacyjnych i ich zapobiegania – 12 klas po 2 godz.
- Dla 105 uczniów - w ramach Typu 4 projektu: Doradztwo edukacyjno-zawodowe w kształceniu ogólnym.
1) Zaplanowano realizację zajęć z zakresu doradztwa zawodowego indywidualnego (210 godz.) dla 105 uczniów po 2 godziny.
- Przewidziano również szkolenia dla 49 nauczycieli.
W ramach projektu zaplanowano następujące rodzaje wsparcia dla nauczycieli:
- Szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii
- Szkolenia z zakresu metod aktywizujących i metody projektu – 12 osób
- Szkolenia o pracy z uczniem w depresji i z zaburzeniami psychicznymi
- Kompetencje i zawody przyszłości
- Przeciwdziałanie dyskryminacji
- Konferencje przedmiotowe indywidualne – 4 osoby
Jednocześnie nasza szkoła zostanie doposażona w następujące sprzęty:
- stoliki lekcyjne pojedyncze - 30 sztuk
- krzesła uczniowskie - 30 sztuk
- biurko nauczycielskie - 2 szt.
- szafa na pomoce naukowe + szafa do sali doradztwa zawodowego
- tablica suchościeralna
- tablica szkolna zielona
- laptopy
- monitory interaktywne
- głośniki
- kable hdmi
- mikrokontrolery
- drukarka 3D
- aparat cyfrowy
- fantomy do resuscytacji 2 sztuki – fantomy małe
– fantomy duże - 2 sztuki
- zestaw do ochrony przed zakrztuszeniem
- kalkulatory proste
- kalkulatory naukowe
- nakładka tablicowa z układem współrzędnych
- przybory geometryczne tablicowe
- przyrząd do demonstracji brył obrotowych
- zestaw do udrażniania dróg oddechowych
- maty piankowe
- krzesło obrotowe dla nauczyciela
- szafka ze zlewozmywakiem.
Ponadto dla celów realizacji zajęć z doradztwa zawodowego planujemy adaptację pomieszczenia, które składa się z trzech części o łącznej powierzchni 68,2 m². Po remoncie pomieszczenie będzie wykorzystywane na potrzeby uczniów i nauczycieli.
Przewidywanym efektem realizacji projektu będzie wzrost jakości edukacji w kształceniu
ogólnym w naszej szkole.
Wartość projektu wynosi 615 962,86 zł.
Dofinansowanie projektu z UE wyniesie 523 568,43 zł.
#FunduszeUE