Oferta Edukacyjna
2017/2018
REKRUTACJA

SPORT

SUKCESY
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. BOLESŁAWA CHROBREGO w Bytomiu jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2017 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2017".

Liczba odwiedzonych podstron
od 12 grudnia 2011 r.


Logo szkoły

WYCIECZKI

26 maja 2015 r.

W Dniu Matki odbyła się wycieczka do Grodu Kraka.

Młodzież pod przewodnictwem prof. Szymona Opary, prof. Karoliny Mamcarczyk oraz prof. Marcina Pośpiecha zwiedzała Teatr im. Juliusza Słowackiego, zobaczyła Pomnik Grunwaldzki, zwiedzała Galerię Malarstwa w Sukiennicach, Katedrę na Wawelu. Idąc śladem Młodej Polski, wysłuchaliśmy wykład o witrażach oraz polichromii Stanisława Wyspiańskiego w Kościele o. Franciszkanów. Podziwialiśmy również ołtarz Wita Stwosza oraz polichromie Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera w Kościele Mariackim. Chociaż pogoda nie dopisała, atmosfera i humory były wspaniałe.


27 marca 2015 r.

Wycieczka do Drezna

Pięknego wiosennego dnia 27.03.15 udaliśmy się na wspaniałą wycieczkę do stolicy Saxonii - Drezna.
W Dreźnie zwiedziliśmy Pałac Zwinger - rezydencję pałacową elektorów saksońskich, Albertinum, Residenzschloss. Porównywaliśmy style obecne w Kościele św. Krzyża (Hofkirche) oraz w ewangelickim kościele Fraunenkirche. Następnie udaliśmy się na spacer po starym mieście oraz nadbrzeżem rzeki Łaby. Najbardziej zapadła nam w sercu Galeria Malarstwa "Zwinger" ze słynnym obrazem Madonny z Aniołkami. Wieczorową porą udaliśmy się na zwiedzanie zbrojowni. Wycieczkę zakończyliśmy pobytem w Galerii Drezdeńskiej kupując zajączki na zbliżające się święta wielkanocne. Opiekunowie: Marcin Pośpiech, Szymon Opara, Karolina Mamcarczyk, Magdalena Mańka, Małgorzata Wilk.


11 grudnia 2014 r.

Wrocław

W dniu 11.12.14 udaliśmy się do Wrocławia. Zwiedziliśmy Uniwersytet Wrocławski (Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Filologii Angielskiej). Udaliśmy się również na Wieżę Matematyczną, która okazała się obserwatorium astrologicznym. Zwiedziliśmy również Ostrów Tumski, Katedrę Wrocławską oraz Kościół Garnizonowy. Korzystając z czasu przedświątecznego uczestniczyliśmy także w Jarmarku Bożnonarodzeniowym na wrocławskim rynku. Tydzień wcześniej byliśmy w Wiedniu, więc mogliśmy porównać panującą przedświąteczną atmosferę w obydwu miastach "W.". Opiekunowie: Marcin Pośpiech, Szymon Opara, Magdalena Mańka.


4 grudnia 2014 r.

Wiedeń

W dniu 4.12.14 odbyła się wycieczka do stolicy Austrii - Wiednia. W programie wycieczki było zwiedzanie pałacu Schoenbrunn i Gloretty, objazd Ringiem Wiedeskim, zwiedzanie kościoła sw. Apostołów oraz katedry wiedeńskiej św. Szczepana. Następnie udaliśmy się na spacer ulicami starówki wiedeńskiej. Na szczególną uwagę zasługuje pobyt w Muzeum Histroii Naturalnej. Wieczorową porą udaliśmy się w okolice ratusza, gdzie uczestniczyliśmy w przepięknym jarmarku bożonarodzeniowym. Opiekunowie: Marcin Pośpiech, Szymon Opara, Karolina Mamcarczyk, Małgorzata Wilk, Magdalena Mańka.


10 października 2014 r.

Kotlina Kłodzka

W dniach 6,7,8 X 14 odbywa się trzydniowa międzyklasowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej; na której opiekunami byli: Karolina Mamcarczyk, Marcin Pośpiech i Szymon Opara.
W pierwszym dniu odwiedziliśmy Opole - historyczną stolicę Górnego Śląska. W Opolu odwiedziliśmy Uniwersytet Opolski; zwiedzaliśmy również katedrę z oryginalnym obrazem Matki Boskiej Piekarskiej. Odwiedziliśmy opolską wenecję, amfiteatr oraz wieżę piastowską a na opolskim rynku wypiliśmy kawę z pysznym ciachem. Następnie udaliśmy się do Nysy - zwanej śląskim Rzymem. W Nysie ciekawostką okazał się najbardziej stromy dach w nyskiej bazylice, twierdza oraz polichromie kościoła pod wezwaniem Elżbiety Węgierskiej. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do pensjonatu "Kamela" w Sztyrnej. Po obiadokolacji udaliśmy się na wieczorny spacer po okolicy.
Drugiego dnia odbyliśmy pieszą wycieczkę na Szczeliniec Wielki a następnie relaksowaliśmy się w Aqua Parku "Wodny świat", w którym ciekawostką jest słona woda w basenie. Wieczorową porą odbyło się ognisko z pieczeniem kiełbasek.
Trzeciego dnia udaliśmy się na zwiedzanie Kłodzka. Zwiedziliśmy Twierdzę Kłodzką, most św. Jana Nepomucena oraz zabytkowe kościoły. W drodze powrotnej tej bajkowej wycieczki zatrzymaliśmy się w bajkowym pałacu w Mosznej.


11 i 19 grudnia 2012 r.

Seans astronomiczny w Planetarium Śląskim

11 i 19 grudnia 2012 Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w seansie astronomicznym w Planetarium Śląskim. Spotkanie utrwaliło wiadomości uzyskane na lekcjach fizyki i astronomii, poszerzyło wiedzę na temat orientacji na niebie i współczesnych odkryć astronomicznych.


6 grudnia 2012 r.

Wycieczka szkolna do Norymbergi.

Tradycyjna wycieczka szkolna na jarmark świąteczny w tym roku dotarła do Norymbergi, miasta Wita Stwosza i Albrechta Durera. Po całonocnej podróży dotarliśmy do centrum miasta. Następnie metrem udaliśmy się do Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze, gdzie zwiedziliśmy interaktywną wystawę dotyczącą procesów zbrodniarzy wojennych.Po powrocie do Centrum zwiedziliśmy Dom Durera i na lokalnym Cmentarzu odwiedziliśmy groby A.Durera i W.Stwosza. Podziwialiśmy tez wspaniałą panoramę miasta z tarasu widokowego Zamku Norymberskiego.Po zapadnięciu zmierzchu oddaliśmy się wędrówkom po świątecznych straganach,które kusiły nas pięknymi zapachami i rozświetlonymi neonami. Warto było kupić pyszne pierniki norymberskie.Zmęczeni ale pełni wrażeń udaliśmy się w drogę powrotna .Nad naszym bezpieczeństwem czuwała zaprawiona w wycieczkach i nigdy niezmordowana ekipa nauczycieli w składzie: mgr R.Jastrzębski, mgr M.Pospiech, B. Świątek, K. Swęda i K.Mamcarczyk.


28 listopada 2012 r.

Wycieczka polonistyczno-historyczna do Krakowa w dniu 28 listopada 2012 roku

Grupa 49 uczniów zainteresowanych współczesną historią i kulturą (z klas I-wszych i III-ich) pod opieką 4 opiekunów uczestniczyła w wycieczce do Krakowa w dniu 28 listopada 2012 r.

Temat historyczny dotyczył Holocaustu, więc spacer po Krakowie prowadzony przez miejskiego przewodnika obejmował miejsca, w których żyli i ginęli Żydzi: tereny Kazimierza, getta w czasie II W.Ś., obozu pracy i obozu zagłady w Krakowie- Płaszowie.

Głównym punktem programu był pobyt w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Fabryka Schindlera. Zwiedzanie w dwóch grupach z przewodnikami odbyło się wg tzn. Trasy Pamięci upamiętniającej życie i śmierć mieszkańców przedwojennego Krakowa. Interaktywna ekspozycja umiejętnie łącząca historię z nowoczesną techniką wystawienniczą wywołała wielkie wrażenie na zwiedzających Trasę Pamięci uczniach.

Wieczorem młodzież zobaczyła spektakl "Amfitrion" w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej na Scenie Kameralnej. Komedia pomyłek, zabawnych sytuacji oraz aluzji do współczesnych relacji międzyludzkich znalazła uznanie w opinii młodych widzów.


4 Liceum Ogólnokształc±ce. Wszelkie prawa zastrzeżone | code&design: SAMIOZ