IV Liceum Ogólnokształcące

im. Bolesława Chrobrego

w Bytomiu

pl. gen. W. Sikorskiego 1

41-902 Bytom

tel. 032 281-41-93

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

EPUAPKontakt
A+ R A-

Aktywny Sikorak

Aktywny SIKORAK

 

W ramach zadania publicznego pn. „Bytomski Fundusz Regrantingowy”, będącego częścią Programu  „Bytom Odnowa – innowacyjne projekty mieszkaniowe
i rozwój inicjatyw społecznych”, którego Operatorem jest Fundacja „Inicjatywa”, Stowarzyszenie Sikorak,  działające przy naszej szkole, zrealizowało w ostatnim czasie kilka przedsięwzięć.

Projekt „Zielorak – Sikorak ekologicznie” został zainicjowany i zrealizowany przez młodzież. Podejmowane działania skupiały się na przekształcaniu terenu wokół boiska szkolnego w przestrzeń rekreacyjną. Zlikwidowano zaniedbane ogrodzenie, poszerzając i pielęgnując trawnik. Przystrzyżono stare rośliny i dokonano nowych nasadzeń. Z otrzymanego dofinansowania zakupiono potrzebny sprzęt ogrodniczy, elementy dekoracyjne oraz nowe ławki i worki „sako”.  Dzięki temu przedsięwzięciu nasi uczniowie mogą każdą wolną chwilę spędzać na wolnym powietrzu, w otoczeniu zieleni i ciszy.

Kolejny sikorakowy projekt realizowany we współpracy z Fundacją Śląskie Obrazy to „Warsztaty Chuliganów Sztuki”. W szkole utworzyła się grupa wolontariuszy, która skupia swoją aktywność wokół działań związanych z przedsięwzięciami kulturalnymi inspirowanymi obrazami śląskich artystów, których galerię mamy na korytarzu. Poprzez realizowane akcje uliczne, polegające na wychodzeniu z reprodukcjami w przestrzeń publiczną, zaczepianiu przypadkowych przechodniów i podejmowaniu z nimi rozmów na temat sztuki, rozbudzają zainteresowanie śląskim malarstwem współczesnym. Tym razem Chuligani Sztuki zorganizowali na placu Sikorskiego przestrzeń warsztatową. Przez dwa dni, na specjalnie utworzonych stanowiskach istniała możliwość poznania twórczości śląskich artystów oraz  przedstawienia własnej interpretacji dzieł.  Projekt miał charakter integracyjny,  gdyż do podejmowania wspólnych działań zostali zaproszeni goście z różnych grup wiekowych i środowiskowych. Warsztaty odbywały się w otoczeniu reprodukcji obrazów, bowiem Fundacja realizowała w tym czasie swój projekt społeczny „Mobilna wystawa Śląskich Obrazów”, tworząc zewnętrzną galerię sztuki.

„Sikorak” był także opiekunem dwóch projektów społecznych realizowanych przez 1 Harcerską Drużynę Wodną im. Kpt. ż.w. Mamerta Stankiewicza: „Pływaj z nami! Promocja bytomskiego harcerstwa” oraz „Bytomski Klub Podróżniczy”. Pierwszy miał na celu ukazanie mieszkańcom miasta ciekawych form spędzania czasu wolnego oraz idei harcerstwa wodnego, a drugi zaowocował powstaniem klubu podróżniczego z siedzibą w budynku naszej szkoły, w którym będą odbywały się cykliczne spotkania tematyczne i wykłady podróżników.

 

Współpraca