REGULAMIN PRZYJĘĆ DO KLASY
PIERWSZEJ
IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu w 2023 roku
- 1.
Podstawa prawna:
- Na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Rozdział „Przyjmowanie do publicznych przedszkoli, publicznych innych form wychowania przedszkolnego, publicznych szkół i publicznych placówek” (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 ze zm.).
- Ustawa z dnia 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2245 ze zm.).
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 listopada 2022 r. w sprawie przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do publicznych przedszkoli, szkół, placówek i centrów (Dz. U. z 2022 r. poz. 2431).
- Statut IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu.
- 2.
Ilekroć w Regulaminie jest mowa bez bliższego określenia o:
- regulaminie – należy przez to rozumieć regulamin przyjęć do klasy pierwszej IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu w 2023 r.,
- szkole – należy rozumieć przez to IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu,
- dyrektorze – należy rozumieć przez to dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu,
- komisji rekrutacyjnej – należy rozumieć przez to szkolną komisję rekrutacyjną powołaną przez dyrektora IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego Bytomiu,
- organie prowadzącym – należy rozumieć przez to Urząd Miejski w Bytomiu,
- klasie pierwszej – należy rozumieć przez to klasę pierwszą, utworzoną w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w roku szkolnym 2023/2024,
- kandydacie – należy rozumieć przez to absolwenta szkoły podstawowej uczestniczącego w procesie rekrutacji, której dotyczy regulamin.
- 3.
Regulamin określa zasady oraz terminy przeprowadzania rekrutacji do klas pierwszych.
- 4.
Za prawidłową organizację i przebieg rekrutacji odpowiedzialni są członkowie komisji rekrutacyjnej powołani przez dyrektora.
- 5.
Zgodnie z decyzją organu prowadzącego w 2023 r. szkoła objęta jest systemem rekrutacji elektronicznej i kandydaci poddają się jej wynikom.
- 6.
W roku szkolnym 2023/2024
utworzone zostaną cztery klasy pierwsze, z których każda będzie liczyła 32 uczniów.
- Klasa 1A - klasa z rozszerzoną geografią, wiedzą o społeczeństwie lub matematyką i językiem angielskim.
- Klasa 1B - klasa z rozszerzoną biologią, chemią i językiem angielskim.
- Klasa 1C - klasa z rozszerzonym językiem polskim, biologią lub historią i językiem angielskim.
- Klasa 1D - klasa z rozszerzoną matematyką, fizyką lub informatyką i językiem angielskim.
- 7.
- Szkoła oferuje nauczanie w systemie klasowym. Wyboru klasy uczniowie dokonują na etapie naboru. Uczniowie mogą dokonać zmiany klasy, a tym samym rozszerzeń, jeśli istnieją możliwości organizacyjne.
- Nauczanie przedmiotów w zakresie rozszerzonym rozpoczyna się w klasie I. Uczeń realizuje w klasie I trzy przedmioty w zakresie rozszerzonym zgodnie z przyjętym szkolnym planem nauczania.
- Nauczanie języka angielskiego odbywa się w grupach oddziałowych, z podziałem na stopnie zaawansowania. Wszyscy uczniowie realizują rozszerzony zakres nauczania języka angielskiego.
- Szkoła umożliwia zajęcia z języka obcego nowożytnego, którego uczeń uczył się w szkole podstawowej. Uczeń wybiera jeden spośród języków:
- język francuski,
- język hiszpański,
- język niemiecki.
Języki obce nowożytne będą nauczane w grupach międzyoddziałowych (kontynuacja lub od podstaw).
- Przedmiot uzupełniający, realizowany w klasie IV ustala dyrektor po zasięgnięciu opinii uczniów danego oddziału. Z założenia będą to zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów – istnieje możliwość organizacji zajęć w języku angielskim z matematyki, geografii, biologii, chemii, filozofii i historii.
- 8.
W trakcie rekrutacji, przy ustalaniu ilości punktów za oceny na świadectwie, obligatoryjnie brane będą pod uwagę oceny z:
- języka polskiego,
- matematyki,
- dwóch wybranych obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
- 9.
Dla poszczególnych klas pierwszych ustalono następujące przedmioty, o których mowa
w pkt. c §8.
- klasa 1A - wybór najwyższych ocen z dwóch przedmiotów spośród następujących: biologia, chemia, fizyka, geografia, języki obce, historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka,
- klasa 1B - wybór najwyższych ocen z dwóch przedmiotów spośród następujących: biologia, chemia, fizyka, geografia, języki obce, historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka,
- klasa 1C - wybór najwyższych ocen z dwóch przedmiotów spośród następujących: biologia, chemia, fizyka , geografia, języki obce, historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka,
- klasa 1D - wybór najwyższych ocen z dwóch przedmiotów spośród następujących: biologia, chemia, fizyka , geografia, języki obce, historia, wiedza o społeczeństwie, informatyka.
Kandydat decydujący się na wybór większej liczby oddziałów w szkole wskazuje wszystkie oddziały, którymi jest zainteresowany,
- 10.
W trakcie rekrutacji za oceny uzyskane w szkole podstawowej z poszczególnych przedmiotów, o których mowa w §8, można uzyskać następujące ilości punktów:
- celujący - 18 punktów,
- bardzo dobry - 17 punktów,
- dobry - 14 punktów,
- dostateczny - 8 punktów,
- dopuszczający - 2 punkty.
- 11.
W trakcie rekrutacji można uzyskać punkty również za:
- Uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem – 7 punktów,
- Uzyskanie tytułów laureatów i finalistów w zawodach wiedzy będących konkursami o zasięgu międzynarodowym, ogólnopolskim, ponadwojewódzkim, wojewódzkim; uzyskanie wysokiego miejsca w zawodach wiedzy, artystycznych lub sportowych na szczeblach od powiatowego do międzyszkolnego - liczba punktów za poszczególne osiągnięcia jest przyznawana zgodnie z §6. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r. (maksymalnie 18 punktów),
- Zaangażowanie w aktywność społeczną na rzecz środowiska szkolnego, w szczególności w formie wolontariatu - 3 punkty.
- 12.
Każdemu kandydatowi w trakcie rekrutacji dolicza się punkty uzyskane w trakcie egzaminu ósmoklasisty (max 100 punktów).
- 13.
Laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez Śląskiego Kuratora Oświaty, laureaci konkursów przedmiotowych organizowanych przez kuratorów oświaty w innych województwach, wymienianych w zasadach rekrutacji poszczególnych kuratoriów oświaty, przyjmowani są do szkoły niezależnie od kryteriów podanych w poprzednich punktach.
- 14.
W przypadku osób zwolnionych z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty ilość punktów w trakcie rekrutacji oblicza się zgodnie z §8. Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 listopada 2022 r.
- 15.
Zgodnie z terminarzem postępowania rekrutacyjnego poszczególne części rekrutacji odbędą się w następujących terminach:
- od 15 maja do 19 czerwca 2023 do godz. 15.00 kandydat składa wniosek o przyjęcie do szkoły (podpisany przez co najmniej jednego rodzica/prawnego opiekuna) Kandydat decydujący się na wybór większej liczby oddziałów w szkole we wniosku wskazuje wszystkie oddziały, którymi jest zainteresowany,
- od 23 czerwca do 10 lipca 2023 r. do godz. 15.00 kandydat uzupełnia wniosek o przyjęcie do szkoły o :
- świadectwo ukończenia szkoły podstawowej,
- zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty
- kwestionariusz kandydata wraz z załącznikiem,
- potwierdzenie zapoznania się z Regulaminem przyjęć do klasy pierwszej - dokumenty do pobrania dostępne w zakładce rekrutacja na stronie 4lo.bytom.pl
Kandydat winien samodzielnie wpisać do systemu (na stronie https://slaskie.edu.com.pl/) oceny uzyskane w szkole podstawowej z poszczególnych przedmiotów oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. Komisja rekrutacyjna dokonuje weryfikacji wpisanych wyników.
- Do 17 lipca 2023 r. nastąpi weryfikacja przez komisję rekrutacyjną wniosków o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej i dokumentów potwierdzających spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
- 18 lipca 2023 r. – ma miejsce ogłoszenie przez komisję rekrutacyjną listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych do szkoły.
- Od 18 lipca do 25 lipca 2023r. godz. 15.00 – potwierdzenie woli uczęszczania do szkoły w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty, o ile nie zostały one złożone w uzupełnieniu wniosku o przyjęcie do szkoły (§15 pkt 2)
- Od 18 lipca do 24 lipca 2023 r. następuje odbiór przez kandydatów niezakwalifikowanych złożonych dokumentów.
- 26 lipca do godz. 14.00 r. – podanie do publicznej wiadomości listy przyjętych i nieprzyjętych do szkoły,
- 16.
Do klasy pierwszej może zostać przyjęty kandydat, który spełnił wszystkie wymogi określone w §15 oraz uzyskał, w trakcie rekrutacji do klas pierwszych, co najmniej 100 punktów, liczonych wg zasad określonych w regulaminie.
- 17.
- Kandydaci do szkoły ponadpodstawowej, którzy ukończyli szkołę za granicą, równorzędną polskiej publicznej szkole podstawowej, przyjmowani są do szkoły ponadpodstawowej na podstawie świadectwa (zaświadczenia) uzyskanego za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce na podstawie sumy lat nauki szkolnej ucznia.
- Wymienieni kandydaci nie biorą udziału w scentralizowanej rekrutacji elektronicznej.
- 18.
Nieprzekazanie przez ucznia bądź jego rodziców oryginałów dokumentów w terminie określonym w §15 pkt 5 regulaminu jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w szkole i skreśleniem z listy przyjętych.
- 19.
Jeżeli w terminie oraz trybie określonym w §15 mniejsza ilość uczniów potwierdzi wolę uczęszczania do szkoły, dyrektor, za zgodą organu prowadzącego, może utworzyć mniejszą ilość klas pierwszych lub klasy pierwsze z mniejszą ilością uczniów.
- 20.
Dyrektor szkoły przyjmuje uczniów na mocy decyzji wydanej na podstawie listy uczniów przyjętych, opracowanej przez komisję rekrutacyjną.
- 21.
Tryb odwoławczy:
- W terminie do dnia 31 lipca 2023 r. rodzic kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia kandydata do szkoły.
- Uzasadnienie sporządza się w terminie 3 dni od dnia wystąpienia przez rodzica kandydata z wnioskiem, o którym mowa w §21 pkt.1.
- Rodzic kandydata może wnieść do dyrektora szkoły odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie do 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia odmowy przyjęcia.
- Dyrektor szkoły rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania odwołania.
- 22.
Sprawy związane z rekrutacją do klas pierwszych załatwiane są w sekretariacie w godzinach przyjmowania petentów.
- 23.
Składanie dokumentów, o których mowa w §15 pkt. 2, 5 będzie odbywać się w pomieszczeniu na parterze szkoły i sekretariacie.